Abeceda péče o tělo a pleť (2/3)

Autor

Druhá část naší abecedy je tu, a tak se můžete těšit na nějaké to Jídlo, Líčení i Odličování nebo Krémy. Ano, máme tu písmenka I – Ř. A protože v čase příštího a zároveň posledního dílu Abecedy už asi nebude venku tak barevno, užívejte si současný krásný barevný podzim!

I jako INTOLERANTNÍ PLEŤ

V dnešní době se stále více žen se potýká s přecitlivělou intolerantní pletí a např. obtížně snáší různé kosmetické přípravky. Pleť tak reaguje pálením, štípáním či zarudnutím. Je to dáno jistě i vnějším prostředím, znečištěným ovzduším, ale i narůstajícími alergiemi, životním stylem, stresem, stravou apod. Změna životního stylu tak může do velké míry pozitivně ovlivnit naší kvalitu pleti, ale ženy s takto citlivou pletí by také o to více měly dbát i na kvalitní péči o pleť. Největším alergenem v kosmetice bývají často parfémové složky, doporučuji proto používat kosmetiku bez parfemace. Potíže někdy dělají i tzv.bio přípravky, kdy např. mnoho žen alergicky reaguje na výtažky např. z heřmánku nebo aloe vera. Důležité je ale znát rozdíl mezi klasickou alergií a „pouhou“ reakcí. Alergie na určitý kosmetický produkt se většinou projeví až alespoň po pár dnech používání, kdy se skutečně nejspíše jedná o alergii na nějakou složku v přípravku. Kdežto reakce jako štípání, pálení nebo osypání se bezprostředně po použití nemusí ihned znamenat, že přípravek nemůžeme používat. Stává se tak totiž často, když např. žena s intolerantní pletí přejde na novou kosmetiku, začne používat silnější péči, a tato reakce může být vlastně způsobena takovou „vitamínovou bombou“, na kterou pleť není zvyklá, a taková rekace bývá normální. Je proto lepší začít postupně, aby si pleť zvykla bez většího šoku.

J jako JÍDLO

Naše strava či vůbec celkový životní styl výrazně ovlivňuje kvalitu pleti. Zdravý jídelníček, hodně ovoce, zeleniny a vlákniny a pitný režim (!) má na naši pleť velký vliv. Často se ženy potýkají i s problémy s pletí v souvislostí s alergií na některou potravinu, a vznikají např. ekzémy, vyrážky apod.. Pro zlepšení naší kvality pleti či zmírnění některých problémů, jako je akné, vyrážky, lupénka atd. se často doporučují různé detoxikační kúry – tedy „očista zevnitř“. Začátky detoxikace mohou být ale bohužel většinou nepříjemné, kdy se krátkodobě stav může zhoršit, protože se pleť vlastně čistí , ale důležité je vydržet a nepřerušit proces detoxikace. Tato doba bývá individuální, ale poté nastává výrazné zlepšení.

K jako KRÉM a KOLAGEN

Kvalitní hydratační krém je alfou a omegou krásné pleti. Většina lidí má pleť suchou, tak je pro ně pravidelné používání hydratačního krému samozřejmostí. Setkáváme se ale i s ženami s mastnou pletí, které krém nepoužívají vůbec. Ale i mastná pleť může být dehydratovaná – proto se pak objevují např. červené žilky. Důležité je tedy vybírat krém podle typu pleti. Některé hydratační krémy mají v sobě kolagen, který všeobecně má vliv na pevnou a mladistvou pleť. Lepší a účinnější variantou je ale používání vitamínových sér ještě pod hydratační krém, ráno i večer, které stimulují tvorbu kolagenu přirozeně „z našich zásob“.

L jako LÍČENÍ a LIFTING

Pokud si nevíme rady s líčením, vždy je dobré, nechat si raději poradit od odborníka – vizážistky, která vás naučí pár snadných triků, jak zvládnout v rychlosti každodenní líčení, dle našeho typu, a ve kterém se cítíme dobře. Základem je výběr správného odstínu make-upu, a velký vliv na celkový vzhled má často opomíjené obočí a tvářenka, kde se často stává nejvíce přešlapů. U denního líčení je lepší řídit se raději radou, že někdy méně znamená více. Správným líčením se pak dají dělat doslova zázraky, opticky tvarovat obličej, či zvětšit oči nebo rty.

M jako MAKE-UP a MASTNÁ PLEŤ

Někteří lidí se stále domnívají, že make-up zatěžuje pleť nebo ucpává póry a není moc dobré ho používat. Opak je pravdou, make-up je důležitou součástí péče o pleť, chrání ji před vnějšími vlivy, znečištěným ovzduším, mrazem atd. Napomáhá také hydrataci pleti. Pokud máte pleť problematickou, o to více doporučuji make-up pravidelně používat a samozřejmě vybírat mezi kvalitními produkty.

Většina lidí má suchý typ pleti, případně smíšený (mastí se jen lokálně, např. v oblasti T-zóny), jen málo jedinců má vyloženě zcela mastnou pleť. V tomto případě je klíčový výběr správného čištění a hydratačního krému. Na vyčištění pleti jsou většinou vhodnější gelové čističe, ale pleť by neměla po vyčištění pnout, pokud se mastná pleť takto vysušuje, naopak začne produkovat ještě více mazu. Hydratační krém by měl být spíše lehčí a pomáhat regulovat mastnotu. V případě mastící se pleti dobře fungují i různé doplňkové přípravky, matující krémy, během dne lněné matující ubrousky apod.

N jako NEUTRALIZOVÁNÍ

Ph naší pokožky je přirozeně více kyselejší (ph 5,5) a přípravky které jsou svým ph příliš kyselé nebo příliš zásadité, kůži de facto škodí. Pokud je pak tato neutrální hodnota pleti narušena, přirozený ochranný plášť kůže přestává správně fungovat a objevují se různé problémy s pletí. Proto je tak klíčový šetrný čistič pleti, který odstraní nečistoti, ale přitom pleť nevysuší. Největším kosmetickým prohřeškem bývá např. mytí obličeje mýdlem.

O jako ODLIČOVÁNÍ

Odličování je asi nejdůležitějším návykem pro krásnou a zdravou pleť. A to nejen odličování make-upu a čištění pleti večer, ale také ráno je nezbytné pleť vyčistit, aby se zbavila „neviditelných“ nečistot, které se vyprodukovaly během spánku, kdy se pleť regeneruje a detoxikuje. Největší problém dělá přitom výběr správného čistícího prostředku a často problémy s pletí jsou způsobeny právě výběrem toho nevhodného. Nejvhodnější variantou jsou čistící krémy, pěny nebo gely, kterými si čistíme pleť namokro a pokožka se zbaví tak účinně make-upu a veškerých nečistot. Po vyčištění by nás pleť nikdy neměla pnout, jinak si zaděláváme na vrásky a kůže rychleji stárne. Co se týče odlíčení očního make-upu, je důležité mít extra odličovač na oči zvlášť a dbát na to, aby byl hydratační a také nevysušoval a nevytvářel tak vrásky kolem očí. Pozor na olejové odličovače očí, ty paradoxně právě oční okolí vysušují.

P jako PEELING a PLEŤOVÁ MASKA

Pravidelné používání peelingů a pleťových masek je po základní péči (čištění a hydratace ráno i večer) druhým důležitým krokem. Všeho ale s mírou, záleží dle produktu, ale při použití peeling by měl být rozestup alespoň tři dny, aby se kožní buňky stihly obnovit. U masek je ideální použití alespoň jednou týdně, lépe dvakrát. Slouží k regeneraci pleti a můžeme si vybrat či střídat masky hydratační, anebo čistící nebo je vzájemně kombinovat.

Q – QUALITY COSMETICS (kvalitní kosmetika)

Pravidelná péče o pleť je základ, ale měli bychom si dávat pozor i na výběr kvalitních produktů. Nejlevnější produkty v běžných prodejních sítích často nefungují tak, jak by měly, a tyto produkty nás vyjdou vlastně nakonec daleko dráž, než kvalitní přípravky, kterých většinou stačí menší množství, vydrží daleko déle a především přináší efekt.

R jako RTĚNKA

Říká se, že pokud žena používá rtěnku a zvýrazní si rty, psychologicky připoutá pozornost, když mluví, a ostatní jí více vnímají 😉 Můžeme se inspirovat trendy a zkoušet různé odstíny, ale přitom pamatovat, že tmavé barvy rty zmenšují, proto pokud máme úzké a malé rty, je lepší, používat spíše světlé odstíny či lesky na rty, které naopak rty opticky zvětšují. Konturovací tužka na rty nanesená před aplikací rtěnky prodlužuje trvanlivost barvy na rtech a zabraňuje rozpíjení rtěnky nebo lesku mimo rty. Neměla by být ale viditelná, měli bychom vybírat odstín konturky totožný s odstínem rtěnky. Kvalitní rtěnka by měla navíc rty hydratovat a chránit, dnes se často do rtěnek nebo lesků přidávají hydratační balzámy.

Ř jako ŘASENKA

Každá žena většinou sama pozná, s jakým typem řasenky se jí nejlépe pracuje a jakého efektu chce sama docílit. Mnoho kvalitních řasenek řasy zároveň i vyživují a pečují o ně. Z estetického hlediska dejte pozor na příliš mnoho řasenky a slepené řasy, což bývá častým faux-paus u líčení. Pro dosažení efektu hustších řas je dobré, používat i tužku na oči a zapracovat ji těsně k řasám a do řas.

Děkujeme za spolupráci Haně Perkhartové

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *