Tuesday 8 November 2011

Filmový týdeník 36 - recenze Odplata (2008); United (2011) + Soutěž o DVD

Podzim definitivně udeřil a podle obchodních řetězců už Vánoce klepou na dveře. Nebudeme panikařit a koukneme se do dalšího Filmového týdeníku. Tentokrát jedno rakouské a jedno anglické drama. Které je na tom lépe ? Více v recenzích, které jsou hned pod soutěží o vypečený film. Hezký nový pracovní týden všem ...





SOUTĚŽ

Tentokrát zde máme soutěž o strašlivý film Ja ne spík ingliš aneb Fantozzi ve škole. Věřím, že svého diváka si najde tak pojďme k soutěžním otázkám, jejichž odpovědi zasílejte na známou adresu paveljarosch@gmail.com a do předmětu uveďte "Soutěž s Filmovým týdeníkem"

Otázka č.1: Jak se jmenoval první film ze série pana účetního Fantozziho ?

Otázka č.2: Co česky znamená italská věta "Il mio nome è paolo" ?

Otázka č.3: Napište mi alespoň tři slavné italské režiséry.

Uzávěrka je příští sobotu o půlnoci. Hodně štěstí.



Odplata (Revanche; 2008)

V naší kotlině je sousední Rakousko převážně známo pro své Alpy a svůj pozitivní vztah k jaderné energii. Po kinematografické stránce je to pro našince pole téměř neorané a o to více potěší, když se k nám dokutálí nějaký ten filmový kotouč s razítkem „Gefilmt in Ӧsterreich“. V roce 2008 nám takový jeden, na Karlovarský festival, dokutálel scénárista a režisér v jedné osobě, Gӧtz Spielmann.
Hlavním hrdinou jeho festivalového filmu Revanche je bývalý vězeň Alex, který se živí jako vyhazovač ve vídeňském bordelu. Spolu s jednou dámskou obsluhou onoho zařízení, ukrajinkou Tamarou, provozují tajnou lásku. Bohužel wiener schnitzel si nemůžou dovolit každý den a tak se rozhodnou vyloupit banku a utéci do jižních krajů. Jak je u filmových loupeží zvykem něco se zvrtne a Alex musí řešit další veliký problém, jehož jediným východiskem je pro Alexe krvavá pomsta.
Celý film je natočen ve velmi pomalém tempu a připomíná dlouhou procházku po širé pláni, na které se sporadicky objevují zajímavé stromy v podobě různých postav a jejich osudů. Alex je člověk tichý, rozvážný a zádumčivý. Moc toho nenamluví, nenadělá a film je plný statických a dlouhých záběrů na jejichž pozadí to Alexovi šrotuje v hlavě a my máme čas na jeho psychologický rozbor a jeho pochopení. Celé to zní velice divně a nudně ale opak je pravdou. Celkově to totiž Spielmannovi tak nějak funguje, šlape a ani chvíli jsem se nenudil. Věřím ale, že ne pro každého diváka to tak bude. Rozhodně plus pro české milovníky filmu je, že děj se odehrává převážně na rakouském venkově, který není klasickým alpským venkovem ale hodně připomíná českou verzi. Prostředí a i mentalita lidí jsou nám hodně podobné a náš divák se velmi lehce vcítí a pochopí jednotlivé osudy a motivy postav. Těch je ve filmu sice jen pár a zdánlivě spolu nemají mnoho společného ale postupně se spolu zamotají tak až vyústí v zajímavou pointu.
Film získal převážně pozitivní kritiku, včetně nominace na Oscara za neanglicky mluvený film, a já se rozhodně připojuji. Tak nějak bych si představoval jednu odnož českého filmu, která by vycházela z psychologických dramat české scény šedesátých let.

8/10

United (2011)

Co Anglii závidět nemusíme je počasí, co ale ano tak to je fotbal a veřejnoprávní televize. Obojí je asi o gazilión tříd před námi. Právě tyto dvě věci, jmenovitě stanici BBC a fotbalový klub Manchester United, spojila dohromady skoro šedesát let stará tragédie.
Režisér výhradně filmových seriálů James Strong natočil svůj první celovečerní televizní film a jako téma si určil, téměř národní, vzpomínku na fotbalový tým Manchester United, který v roce 1958 zasáhla velká tragická událost. V té době se Busby Babes, jak se týmu říkalo, skládali převážně z mladých kluků, kteří válcovali jiné týmy, se starším věkovým průměrem. Osud jim do cesty nastřelil škaredou penaltu v podobě letecké havárie, když se celý tým vracel z Mnichova.
James Strong nám nechává nahlédnout na události jak před, tak i během a po oné havárii. I když je to film o fotbalovém klubu, lásce k němu a fotbalu jako takovém, tak k přímým záběrům na hraní fotbalu se Strong zcela úplně vyhnul. V celém filmu je vidět pouze jediný gól z dobového záznamu. Strong se totiž zaměřil na jednotlivé postavy, které se kolem slavného klubu motaly. Do popředí vypíchl trenéra Jimmyho Murphyho, manažera Matta Busbyho a mladého fotbalistu Bobbyho Charltona. Pro fanoušky fotbalové historie jde určitě o legendy, pro obyčejného smrtelníka/diváka, jen o filmové postavy a proto je důležité jejich herecké ztvárnění. Role charismatického trenéra Murphyho, byla svěřena Davidu Tennantovi, což je skotský divadelní a seriálový herec. Ze začátku mi jeho vyjadřování evokovalo piroteskní postavy pythonovce Erica Idlea a měl jsem problém rozlišit jestli jde o nadsázku či nikoli. Naštěstí se rychle ukáže, že taková poloha je prostě Murphyho opravdové já a po zbytek filmu je to ta nejzajímavější, nejcharismatičtější a nejlépe zahraná postava. Na druhém místě se umístil velký manažer Matt Busby, kterého si střihl Dougray Scott. Jeho, mafiána připomínající šéfík, je vizuálním ztvárněním kombinace Kurta Russella a Jonathana Pryceho. Jak je Murphy srdcem klubu, tak Busby je jeho mozkem a skvěle jim to klape dohromady. Bohužel Busby nedostává tolik prostoru na devadesáti minutách, které film dostal do vínku. Možná by stálo za hřích film trochu natáhnout a přiblížit jejich práci a život. Dokonce bych si dokázal představit i výpravnější seriál. Takhle se jedná jen o rychlo výcuc z jejich osudů kolem zmiňované tragédie. Abych ale nezapomněl na posledního, třetího borce, kterým je fotbalista Bobby Charlton. Toho má na svědomí Jack O’Connell a je víceméně o ničem. Režisér ho někam postavil, posadil, řekl mu, že se má tvářit jako jeliman, on to udělal a tím to končí. Ve filmu je jistě více zajímavějších postav ale jak jsem psal, z časových důvodů není pro ně místo.
Co potěší, jsou všemožné dobové detaily, které vycházejí z vyprávění pamětníků a krásně dokreslují atmosféru. Bohužel rychlost s jakou se přeženeme přes několik let života klubu a jehož nejdramatičtější zápasy jsou zobrazeny jen psaným výsledkem, film ochuzují a nedají šanci sžít se s mančaftem. Tím pádem ani nedonutí diváka porodit tolik touženou slzu při tak smutných událostech, které tým rozmetaly a znovu stmelily.
Jedná se tak o lehce nadprůměrný televizní film, který sice neurazí ale ani nikoho nepřiková do křesla. Snad jen opravdové fanoušky klubu, kteří si můžou přičíst bodík navrch ke konečnému skóre po druhém poločase téhle recenze.

6/10

NOVINKY

Když jsem poprvé psal o filmové adaptaci hry bez příběhu, Asteroids, divil jsem se. Dneska už se nedivím ničemu. Ani tomu že studio MGM chce na plátně oživit popkulturní ikonu Walda.

Legendary Pictures nedají pokoj a znovu vtáhnou chudinku Godzillu do kin. Tento remake se má údajně co nejvíce držet originálního filmu z roku 1956.



PLAKÁTY



TRAILERY





Trochu té buranské zábavy a ponaučení jak funguje hokejový tým ve filmu Goon..



...a ještě jednou s hvězdičkou...



Pocta, v podobě celovečerního dokumentu, Rogeru Cormanovi. Herci, scénaristovi a režisérovi béčkových filmů, z nichž některé jsou dnes legendární klasiky.



Oldschoolové dobrodružství pro celou rodinu, o kvalitě se bude dát asi diskutovat ale dětem se to bude asi líbit..



Poctivá peckovačka v akčním Haywire..



Sněhurka pro dospělé...

No comments:

Post a Comment