Wednesday 30 November 2011

Filmový týdeník 39 - recenze: Wu xia (2011); Thor (2011) + soutěž o DVD

Zima si dává na čas ale další číslo týdeníku je tady. Tentokrát i s odloženou soutěží! Dále recenze na jednu poctu starým kung fu filmům a jedna komiksovka od Marvela.




SOUTĚŽ

Jak jsem už předeslal máme tady soutěž o tři dvd se seriálem Sandokan. Své odpovědi a adresu pro případné doručení výhry posílejte na paveljarosch@gmail.com. Uzávěrka soutěže je v sobotu o půlnoci.
Otázky:
1. Představitel Sandokana Kabir Bedi si zahrál i v jedné bondovce, kterápak to byla?
2. Kabir Bedi byl v posledních letech hostem jednoho zábavného a oblíbeného diskuzního pořadu České televize, v jakém to bylo?
3. Jaká je nejznámější přezdívka dobrodružné postavy Sandokana ?





Wu xia (2011)

Jako mladý divák jsem ještě na VHS videu hltal hromady kung fu, karate a wu xia filmů, jejichž doménou byly kruté mlátičky, dlouhé copy válečníků, přehršel bojových stylů a divoký dabing českých nadšenců. Na tuto dobu také rádi společně vzpomínají režisér Peter Chan a herec Donnie Yen. Své ostruhy si na tomto poli vysloužili už pěknou řádkou úspěšných filmů a když své úsilí spojili v novém filmu, jednoduše nazvaném Wu xia, byl jsem velmi zvědav jak to dopadlo. Pro ty, kterým pojem Wu xia nic neříká, malá osvěta.. Jedná se o čínský umělecký směr, který většinou vypráví dobrodružné příběhy s tématikou bojových umění.
Chanův film se odehrává začátkem dvacátého století na zapadlém čínském venkově, který je ještě nepolíben moderní dobou a život se tam podobá tomu, který se vedl sto let zpátky. Donnie Yen ztvárnil jednu ze dvou hlavních postav, prostého dělníka Liua, ve výrobně papíru. Ten se zaplete do rvačky s potulnými zloději, která končí smrtí kriminálníků. Z Liua se stává hrdina vesnice a život by šel v poklidu dále, kdyby se neobjevila druhá hlavní postava, detektiv Xu a nezačal se na místě činu šťourat v detailech. Detektiva si zahrál Takeshi Kaeshiro, také matador kopačkových filmů.
Hned v úvodní bitce je jasné, že režisér tak vzdává hold všem wu xia filmům ze staré školy. K jejich odkazu se hlásí i pomocí několika menších rolí, které svěřil starým filmovým pardálům jako je například Wang You. Akční scény s výbornou choreografií podtrhuje i velmi povedená hudba, ve které se Chan nebál využití moderních nástrojů jako je třeba elektrická kytara.
Film ale nezůstává jen u bitek a velmi zábavný a interesantní element do něj přináší zmiňovaný detektiv Xu. Jeho postava je mixem čínského Sherlocka Holmese a Deppova konstábla z filmu Ospalá díra. Pomocí jeho představ a imaginace začneme rozkrývat velkou záhadu. A film tak místy dostává až noirovskou atmosféru.
S atmosférou si Chan pohrává vskutku mistrně a občas si zahrává i s divákovou myslí a ten místy netuší, jestli se děj zrovna neodehrává jen v něčí hlavě či se jedná o opravdový posun v příběhu. Dojde i na pár napjatých scén, kdy ani myšky nebudou dutat a vám proběhne mráz po zádech. Film tyto polohy střídá s lehkostí a je příjemné se tím táhnout k finálnímu rozuzlení.
Tomu všemu pomáhá výtečná stylizace s moderními prvky, jako je například efektní vizualizace vnitřních následků různých kopů a úderů v lidském těle. Dále také nádherné prostředí čínského venkova a okolní přírody. Například pohled na čirý potok se zelenýmy řasy, ve kterém se odehrává holomajzna, je opravdovou lahůdkou pro oči. Také zaujme hromada různých detailů ze života vesničanů. Od dobového budíku z jakýchsi vonných tyčinek, přes výrobu papíru až například po krávu, která se pase na střeše Liuova domu. A takových pěkných maličkostí je tam opravdu hodně.
Někomu se může eklovat sporadické detektivovo filozofování, já ho ale přijal jako část jeho osobnosti a wu xia filozofie. První polovina filmu byla o něco bohatší, díky probíhajícímu vyšetřování a nevyřešené záhady. Ta se ale těsně za půlkou rozlouskne a zůstane čirá akčňárna s parádním soubojem s finálním bossem na konci. Kdybych si měl vybrat a rozdělit dva hlavní hrdiny tak bych určitě volil další film s vynikajícím detektivem.

9/10

Thor (2011)

O rozjeté marvelácké filmové sérii, která vyzobává nejzajímavější hrdiny z jejich komiksového portfolia už řeč ve Filmovém týdeníku byla. Kdo neví o co jde, může si zalistovat pár stránek zpátky a přečíst si třeba recenzi na Kapitána Americu. Dalším kouskem, tentokráte už čtvrtým v pořadí není nikdo jiný než bůh hromu Thor.
Marveláci vsadili na jistotu a do režisérského křesla posadili osvědčeného irského režiséra Kennetha Branagha. Ten svůj život sice zasvětil převážně adaptacím Shakespearových her, ale jak je vidno nezalekne se ani komiksového Thora. Na první pohled se můžou tyhle dvě látky zdát diametrálně odlišné ale opak je pravdou. I když se Thor jeví jako akční film jeho základem je rodinný rozpor mezi otcem a synem. Všeotec Odin na základě neuvážených činů vykáže navždy svého syna Thora ze své říše a sebere mu božské schopnosti. Thorovo vyhnanství není nikde jinde než na naší planetě Zemi, kde se musí vypořádat se svým údělem obyčejného smrtelníka a zároveň se pokusit dostat zpět mezi bohy.
Děj se tak odehrává hned na několika místech jako je například v Odinově říši Asgard, v říši ledových obrů Jotunheim nebo na naši Zemi. Nejzajímavější a nejefektivnější jsou samozřejmě momenty mimo naši planetu, neboť nadpozemské říše jsou zpracovány opravdu velkolepě a je vidět, že na tricích se nešetřilo. Obzvláště povedené jsou souboje mezi Thorovou partou a ledovými obry, které mají ze své podstaty epický charakter.
Kolem svalnatého Thora, kterého hraje beach boy Chris Hemsworth, se točí slušná řádka vedlejších postav jak nadpozemských tak lidských. Za všechny můžu vypíchnout už zmiňovaného Odina v podání Anthonyho Hopkinse, kterému role majestátního božského tatíka opravdu sedne. V závěsu za ním je povedený Thorův vypočítavý bratr Loki alias Tom Hiddleston, nebo v menší roličce Ray Stevenson jako válečník Volstagg. Raye možná znáte jako Tita Pulla z vynikajícího seriálu Řím, nebo jako hlavní postavu z filmu Sejmout zabijáka. Z pozemšťanů nelze přehlédnout Natalii Portman, která hraje víceméně druhé housle jako chytrá badatelka nebo švédského slavného herce Stellana Skarsgarda. Ten sice hraje taky druhou ligu mezi postavami ale je mnohem zábavnější než jeho kolegyně Portman. Nebudu asi moc prozrazovat když řeknu, že Natalie je první člověk na kterého Thor narazí a okamžitě po sobě začnout vrhat cicmačkové pohledy, které jsou předzvěstí intimních sympatií..
V kostce můžu říci, že tahle komiksovka se povedla a má v sobě i trochu něco více i přestože se tváří jako obyčejná popcornová zábava.  Možná to byla právě ruka shakespearovského režiséra, která tomu dodala něco navíc. Společně s prvním dílem Iron Mana, s Robertem Downeym jr., je Thor nejzábavnějším kouskem z celého Avengerského bloku. Ostatně i v chystaném spektáklu The Avengers se tito dva sejdou na společné cestě za záchranou světa. A aby toho nebylo málo tak bude i druhý samostatný díl Thora a doufejme, že si udrží tak vysoce nasazenou laťku.

8/10

NOVINKY

Znesvětit kultovní snímek Scarface remakem se rozhodli v Universal Pictures. Nový snímek by měl kombinovat elementy z obou filmů Scarface, jak toho z roku 1932 tak i 1983. Děj by měl být zasazen do moderního podsětí.

A hned další remake na cestě. Tentokrát k scifíčku Starship Troopers. O scénář se postarají Ashley Miller a Zack Stentz, kteří mají na svědomí X-Men: První třída.






PLAKÁTY






TRAILERY





Trailer s hvězdičkou na film Shame



Jonah Hill si libuje v komediích, v jeho další bude hlídat děti a užít si party zároveň...



Rupert Grint (Potterův věrný nohsled) v seriózním vícejazyčném dramatu Into the White..



Disney má pro nás na příští rok připraveno výpravné sci-fi John Carter..



Trailer s hvězdičkou k miliónové komedii...


Sunday 27 November 2011

Filmový týdeník 38 - recenze: Zrození planety opic (2011)

Předem všeho se omlouvám všem soutěžichtivým čtenářům Filmového týdeníku ale bohužel jsem nestihl připravit slibovanou soutěž do dnešního vydání. Kombinace pracovních, rodinných a narozeninových povinností mi bohužel ukrojila více z časového rozpočtu než obvykle. Přísahám na všechny kultovní filmy, že příští týden zde bude a jako omluvu prozradím halvní a jedinou cenu. Vyhrát můžete vypečený seriál našeho dětství Sandokan a to rovnou na třech DVD. Teď už ale k dnešní recenzi, která se zabývá opravdovou opičárnou hollywoodského střihu.



Sunday 20 November 2011

Filmový týdeník 37 - recenze: Harry Potter a Relikvie smrti 2. část (2011)

Naši republiku dusí smogová situace a proto máte dvě možnosti. Buď vyrazit na hory za čerstvým vzduchem nebo se uzavřít doma, pustit na plnou páru čističku vzduchu a začíst se do Filmového týdeníku. V třicáteém sedmém vydání se podíváme na finální díl potterovské ságy a vyhlásíme vítěze z minulé soutěže.



Tuesday 8 November 2011

Filmový týdeník 36 - recenze Odplata (2008); United (2011) + Soutěž o DVD

Podzim definitivně udeřil a podle obchodních řetězců už Vánoce klepou na dveře. Nebudeme panikařit a koukneme se do dalšího Filmového týdeníku. Tentokrát jedno rakouské a jedno anglické drama. Které je na tom lépe ? Více v recenzích, které jsou hned pod soutěží o vypečený film. Hezký nový pracovní týden všem ...



Thursday 3 November 2011

Filmový týdeník 35 - recenze: X-Men: První třída (2011)

Venku zuří teplé počasí, nová Miss World je z Venezuely, chleba levnější není a já vám nabízím nejnovější Filmový týdeník. Tentokrát zkoukneme opravdový megabiják pro masy a vyhlásíme výherce soutěže. Přeji vám příjemné počtení a hezký nový pracovní týden.



Monday 24 October 2011

Filmový týdeník 34 - recenze: Sedm životů (2008) + soutěž o filmové DVD.

Na světě je zase o jednoho diktátora méně a o jeden Filmový týdeník více. Tentokrát s americkým dramatem neskutečné stopáže a další soutěží o DVD. Doufám, že jste si nezapomněli přenastavit hodiny abyste zítra nezaspali do továrny.



Monday 17 October 2011

Filmový týdeník 33 - recenze: A Single Man (2009)

Tak jako kdysi promítači museli nasazovat novou cívku z druhou polovinou filmu tak i v těchto dnech se půlí rok v tom momentě kdy je třeba nasadit kola se zimní obuví. Letos mám neobvykle brzo splněno a proto s klidnou duší můžu dopsávat tento Filmový týdeník. Někdo tomu říká Kristovy roky, já tomu říkám třicáté třetí vydání, ve kterém se podíváme na americké drama, které je takovou intelektuální Zkrocenou horou.